Wycieczka w Góry Świętokrzyskie

Autor: M. Adamczyk | 08.05.2012

Wczesnym rankiem 8 maja 2012 r. uczniowie z klas 4-6 Szkoły Podstawowej w Ligowie wyruszyli w długo oczekiwaną podróż w Góry Świętokrzyskie. Po kilkugodzinnej jeździe dotarliśmy do Oblęgorka. Tam znajduje się w malowniczo położonym parku Muzeum H. Sienkiewicza. Podziwialiśmy tam pamiątki zachowane po nobliście. Dąb Bartek rośnie w Zagnańsku – to najsłynniejsze polskie drzewo. Zachwyciło nas swoimi potężnymi rozmiarami oraz wiekiem. Kolejnym punktem naszej podróży był Zamek Królewski w Chęcinach. Jest on położony na wysokim wzniesieniu, z którego rozpościerały się zapierające dech w piersiach widoki na Kielce i okolice. W niedalekiej odległości od zamku znajduje się Jaskinia Raj. Jest ona jedną z najpiękniejszych jaskiń naszego kraju. Mieliśmy okazję obejrzeć w niej skupiska stalaktytów o unikatowym na skalę światową zagęszczeniu. Doskonałym relaksem po bardzo atrakcyjnym i pełnym wrażeń dniu okazał się relaks na pływalni. Drugi dzień rozpoczęliśmy od wejścia Szlakiem Królewskim na Święty Krzyż. Znajduje się tam Sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego. Ogromne wrażenie wywarł na nas pobyt w kryptach znajdujących się w podziemiach klasztoru. Niezapomnianym przeżyciem okazał się spływ tratwami rzeką Kamienną w Bałtowie. Trasa spływu rozpoczyna się u stóp położonego na wzgórzu pałacu książąt Druckich-Lubeckich. Z przystani początkowej wyrusza dwunastoosobowa tratwa w trwający ponad godzinę spływ. Tratwę prowadzi dwóch flisaków, którzy chętnie opowiadają bałtowskie legendy. Po sycącym obiedzie w parku jurajskim udaliśmy się w podróż powrotną do domu.

Wycieczka w Góry Świętokrzyskie

DSCF1963.jpg