”Uczenie sie przez całe życie” (Comenius).

Autor: M. Pomierska, E.Kowalska | 10.12.2011

Od 1 sierpnia 2011 roku Szkoła Podstawowa w Ligowie uczestniczy w Partnerskim Programie Szkół ”Uczenie sie przez całe życie” (Comenius).

W ramach tego programu podjęliśmy współpracę ze szkołami  z Włoch i Hiszpanii. Szkoła ”CEIP Virgen de las Huertas” znajduje się w Lorce ( Murcia) w południowo-wschodniej Hiszpanii. Szkoła „LEONARDO SCIASCIA” znajduje się w Comporeale małym miasteczku koło Palermo, które jest stolicą Sycylii.

Wszystkie trzy szkoły po raz pierwszy biorą udział  w projekcie . Jesteśmy bardzo podekscytowani i gotowi  rozpocząć  wspaniałą podróż śladami historii i kultury swojego kraju i swoich sąsiadów. Projekt „ Comenius” zatytułowany „Relative  Values” potrwa dwa lata .Czeka nas dużo dobrej zabawy, ciekawych zajęć , w tym wizyty w tych krajach. Nasza szkoła jest bardzo aktywna, zawsze jesteśmy gotowi na nowe doświadczenia i jesteśmy pewni , że to będzie cudowny czas.
Wrzesień to nie tylko początek roku szkolnego. Ruszamy z nowym projektem. We wrześniu zapoznaliśmy się z naszymi europejskimi kolegami. Przygotowaliśmy gazetkę dotyczącą Hiszpanii i Włoch. Rozpoczęliśmy tworzenie kącika Comenius. Naszym pierwszym zadaniem w październiku było przygotowanie Logo ,które będzie reprezentować nasz projekt. Konkurs na logo wygrała Polska. Logo to nie wszystko. Naszych uczniów czekało nowe wyzwanie - przygotowanie maskotki projektu. Spośród trzech projektów najwięcej głosów otrzymała maskotka z Hiszpanii. Gratulujemy!!!

12 października Hiszpanie Ochodzą” Dzień Hispanity”, jest to bardzo ważny dzień dla Hiszpanów i święto, w którym Krzysztof  Kolumb  odkrył  Amerykę. Tego dnia  świętowaliśmy  razem  z Hiszpanią   " Hispanity Day". Z tej okazji uczniowie z Hiszpanii przygotowali dla nas prezentację powerpoint. Poznaliśmy szczegóły dotyczące odkrycia Ameryki przez Krzysztofa Kolumba. W ramach tej aktywności uczniowie przygotowali flagi Hiszpanii, mapę pokazującą trasę Kolumba.

HALLOWEEN! To następne zadanie, które wykonali uczniowie z Polski, Włoch i Hiszpanii. Celem było poprzez zabawę i różne gry poznanie tradycji krajów anglojęzycznych.
ANDRZEJKI- wyjątkowy wieczór  magii. Razem z naszymi partnerami z programu Comenius zgodnie z tradycją św. Andrzeja uchyliliśmy rąbka tajemnicy wszystkim pragnącym poznać, jaka przyszłość ich czeka w uczuciach, zdrowiu, pracy…Wierzono, że w wigilię św. Andrzeja 29 listopada duchy przodków podobnie jak w noc świętojańską wracają na ziemię i odsłaniają tajemnice – w noc andrzejkową – matrymonialne. Naszym kolegom i koleżankom z Włoch i Hiszpanii tradycja, a może obrząd andrzejkowy bardzo się podobał. Była to wspaniała zabawa i sposób na ciekawe spędzenie czasu  w gronie przyjaciół.

Katarzyna, Monika, Sebastian i Magdalena jako pierwsi wyjadą do Camporeale na Sycylii do swoich włoskich przyjaciół, gdzie dolecą i Hiszpanie. Każdy nie może doczekać się już spotkania partnerów Comeniusa.

”Uczenie sie przez całe życie” (Comenius).