Bezpieczna woda, bezpieczne wakacje - spotkanie z ratownikami WOPR

Autor: Elżbieta Kowalska | 11.07.2017

Przed zbliżającymi się wakacjami, w naszej szkole zorganizowano spotkanie z ratownikami WOPR w Lipnie. Uczniowie uczestniczyli w pogadance na temat zachowań nad wodą, demonstracji sprzętu do ratowania ludzi. Ratownicy zaprezentowali pierwszą pomoc, odpowiadali na pytania uzupełniając wiedzę uczniów dotyczącą zasad bezpiecznego spędzania czasu oraz udzielania pierwszej pomocy. Mamy nadzieję, że wakacje i wypoczynek będą pogodne i bezpieczne!

Zasady bezpieczeństwa nad wodą

Po pierwsze: kąp się tylko w miejscach strzeżonych przez ratowników. O czym jeszcze należy pamiętać?

• Przestrzegaj regulaminu kąpieliska.
  • Stosuj się do zaleceń ratownika.
  • Nigdy nie wchodź do wody po spożyciu alkoholu lub środków odurzających.
  • Wchodź do wody powoli i ostrożnie. Nie wskakuj do wody bezpośrednio po opalaniu. Czemu? Twoje ciało jest wtedy nagrzane, a woda zimna. Nagła zmiana temperatur może być niebezpieczna dla twojego zdrowia.
  • Nie pływaj bezpośrednio po obiedzie czy kolacji. Odczekaj 2 godziny po posiłku.
  • Pamiętaj, że dno w jeziorze lub morzu może gwałtownie się zmienić. Wypływając daleko nie masz pewności, jaka jest tam głębokość.
  • Nie skacz „na główkę” do wody.
  • Zwróć uwagę na to, co dzieje się w twoim otoczeniu – szczególnie zadbaj o bezpieczeństwo dzieci.
  • Po pomostach chodź ostrożnie. Często są one mokre i łatwo można się poślizgnąć.
  • Jeśli jesteś miłośnikiem sportów wodnych, załóż kamizelkę ratunkową. Dlaczego to tak ważne? Podczas wywrotki łodzi lub kajaku nie będzie czasu na założenie kamizelki ratunkowej.

Bezpieczna woda, bezpieczne wakacje

DSCN3090.jpg