Akcja społeczno-edukacyjna „Żonkile”

Autor: dh. Agnieszka Różańska-koordynator akcji, phm. Ewa Jankowska | 19.04.2015

Już po raz trzeci w rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim Muzeum Historii Żydów Polskich zorganizowało akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”. W niedzielę 19 kwietnia 2015r zuchy z „11 GZ Wesołe Niezapominajki” rozdawały papierowe żonkile mieszkańcom Ligowa. W poniedziałek 20 kwietnia żonkile zostały rozdane w tutejszej Szkole Podstawowej im. Powstańców Styczniowych. Otrzymali je uczniowie oraz wszyscy pracownicy naszej szkoły.
Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Są symbolem pamięci o bohaterach powstania z 1943 roku. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów – często były to właśnie żonkile.
Patronat nad udziałem szkół w akcji ŻONKILE 2015 objął Minister Edukacji Narodowej.
Bardzo dziękujemy Pani Marzenie Juszczyk oraz rodzicom: P. Sylwii Sztupeckiej i P. Marioli Lemańskiej za pomoc przy wykonywaniu żonkili.

Akcja społeczno-edukacyjna „Żonkile”

SAM_0297.jpg